Emir Obuća

Podaci

Ime i prezime Emir Obuća
Pozicija Napadač
Datum rođenja 11.12.1978.
Mjesto rođenja Sarajevo
Debi Sarajevo - Željezničar 2:2 (11.11.2001.)
Broj nastupa 205
Broj golova 89
Trofeji

Trener Emir Obuća

Biografija


Emir Obuća je rođen 11. decembra 1978. godine u Sarajevu, a omladinsku karijeru proveo je najprije u Sarajevu, a potom u Željezničaru, u čijem je dresu odigrao i prve profesionalne utakmice. U Željezničaru se nije dugo zadržao, pa već sa 20 godina odlazi u Belgiju, gdje je nastupao za Tienen i Mechelen, da bi se 2000. godine vratio u BiH, ali ovog puta potpisuje za Olimpik. Sa 23 postignuta pogotka u dresu Olimpika, Obuća se našao u vrhu liste strijelaca, a kao relativno mlad igrač privukao je pažnju ostalih bh. klubova, od kojih je najupornije bilo Sarajevo, koje ga u jesen 2001. godine angažuje u svoje redove.

Debi u bordo dresu imao gradskom derbiju protiv Željezničara, kada je sedam minuta prije kraja izborio jedanaesterac iz kojeg je Sarajevo stiglo do jednog boda. U svojoj prvoj sezoni na Koševu, upisao je 15 nastupa i postigao 8 golova, a sa Sarajevom je osvojio i prvi trofej, Kup BiH. Već u narednojs sezoni, Obuća postaje prvi napadač bordo tima. Da će imati sjajnu godinu nagovjestio je već u utakmicama Kupa UEFA kada je pogađao protiv češke Sigme i turskog Besiktasa, a pogotovo je bio raspoložen u utakmicama Premijer lige BiH. Bilo je to prvo izdanje Premijer lige na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine, a Obuća je sa 23 postignuta pogotka ponio epitet najboljeg strijelca lige. Njegov uspjeh je tim bio veći što je sve golova postigao iz igre.

Sjajna sezona donijela mu je transfer u bugarski Litex iz kojeg se samo godinu dana kasnije ponovo vraća na Koševo. Ponovo je bio prvi strijelac tima, sa 12 postignutih golova u svim takmičenjima, a posebno su bili bitni oni golovi postignuti u Kupu BiH. Sarajevo je još jednom osvojilo trofej u najmasovnijem domaćem takmičenju, a Obuća je postigao pet golova, računajući i ona dva najvažnija u finalnom dvomeču protiv Širokog Brijega. Kruna njegove karijere na Koševu stigla je u sezoni 2006/07. kada sa bordo timom osvaja šampionsku titulu. Upravo je Obuća bio strijelac pogotka u odlučujućem meču protiv Slavije, kojim je praktično osigurao šampionski naslov svom timu.

Naredne dvije godine proveo je u Iranu, sa izuzetkom jeseni 2008. godine kada se kratko vratio na Koševo, a njegov treći i posljednji povratak na naš najveći stadion uslijedio je u januaru 2011. godine. U Sarajevo je stigao iz zeničkog Čelika, te je sa osam postignutih pogodaka u proljetnom dijelu sezone bio jedan od najzaslužnijih igrača za plasman Sarajeva na evropsku scenu. U jesenjem dijelu naredne sezone, Obuća je ponovo bio golgeterski raspoložen. Sa deset golova u Premijer ligi i Kupu BiH, ponovo je bio najefikasniji u bordo timu. U drugom dijelu sezone stigli su ga problemi sa povredama, a na koncu iste je odlučio okačiti kopačke o klin i završiti igračku karijeru. Oproštajnu utakmicu u bordo dresu odigrao je u novembru 2015. godine protiv Galatasaraya na Koševu.

Obuća je u četiri navrata nosio dres Sarajeva, upisavši pri tome 205 nastupa, uz 89 postignutih pogodaka. To ga čini čak četvrtim najboljim strijelcem Sarajeva, u zvaničnim utakmicama, svih vremena. Pored tog velikog dostignuća, Obuća je postavio mnoge klupske rekorde. Najbolji je strijelac Sarajeva svih vremena u UEFA takmičenjima (8 golova), Premijer ligi BiH (62 gola) i Kupu BiH (19 golova). Bio je prvi strijelac tima u šampionskoj sezoni bordo tima, ali i u Kupu BiH u sezonama kada je Sarajevo osvajalo trofeje (2001/02. i 2004/05.).