23.06.1985.
Gradski stadion | Posjeta: 20.000
Skoplje

2:2

Kako se prvoligaška sezona 1984/85. bližila kraju, tako su i uzbuđenja rasla. FK Sarajevo i HNK Hajduk Split bili su u borbi za šampionsku titulu, dok su se Fudbalski klub Partizan, FK Crvena zvezda, FK Vardar, Dinamo Zagreb i Željezničar borili za pozicije koje vode u Kup UEFA. Pretposljednje kolo te sezone donijelo je mnogo uzbudljivih susreta, od kojih su najviše pažnje privlačili oni koji su se igrali u Sarajevu i Skoplju. Na Koševu je Željezničar ugostio Hajduk, dok je Sarajevo gostovalo Vardaru. Obzirom da je Vardar bio u borbi za plasman u Kup UEFA, na tribinama skopskog stadiona bilo je prisutno 20.000 navijača koji su napravili paklenu atmosferu.

Uoči ovog kola prednost bordo tima u odnosu na Splićane je iznosila dva boda, pa je Sarajevu bio potreban barem jedan bod iz Skoplja, kako bi u posljednje kolo ušlo kao lider na tabeli. Sarajevo je tako i krenulo u ovaj susret, te golom Dragana Jakovljevića prvo stiglo do vodstva. Vodeći gol kao da je opustio naše fudbalere, što domaćini koriste te do odlaska na odmor, golovima Setinova i Ringova, preokreću rezultat u svoju korist.

Pored rezultatskog deficita, igračima je još teže pala informacija iz Sarajeva da Hajduk nakon prvih 45 minuta vodi rezultatom 3:1. Sarajevo je u nastavku krenulo na sve ili ništa. Šanse pred golom golmana Groševa redale su se kao na traci, ali promjene rezultata nije bilo. Za razliku od meča u Skoplju, u onom na Koševu golova nije nedostajalo, pa je Hajduk nakon sat vremena igre ponovo imao dva gola prednosti, bilo je 2:4. Situacija u tom trenutku je bila jasna. Prema trenutnoj tabeli Hajduk i Sarajevo su imali po 45 bodova, s tim što je gol-razlika bila na strani Splićana, što je značilo da će Hajduk preuzeti lidersku poziciju na tabeli.

Ipak prava uzbuđenja desila su se u posljednjih 15 minuta na oba susreta. Željezničar je u Sarajevu najprije smanjio na 3:4, golom Samardžije sa bijele tačke, a potom je u 80. minuti dosuđen jedanaesterac i u Skoplju. Loptu je na bijelu tačku namjestio Faruk Hadžibegić, koji golmana Groševa šalje u jednu, a loptu u drugu stranu, ali ona umjesto mreže pogađa stativu, te rezultat ostaje nepromijenjen. Šok nakon promašenog jedanaesterca, koji je Sarajevo mogao dovesti na korak od titule nije dugo trajao. Samo dvije minute kasnije, Sarajevo ipak stiže do izjednačenja. Junak je po drugi put Dragan Jakovljević koji matira Groševa za zlata vrijedan bod. U tom trenutku, u Skoplje dolazi informacija da je u istoj minuti i Željezničar golom Mehmeda Baždarevića poravnao rezultat na Koševu, ali za izabranike Boška Antića to više nije bilo od velikog značaja.

Sarajevo je u preostalih osam minuta susreta znalački sačuvalo rezultat, čime je ispunjen cilj zacrtan pred početak meča, osvajanje jednog boda koji bi bordo timu garantovao da će, bez obzira na Hajdukov rezultat, u posljednje kolo ući kao lider na tabeli.