Izvještaj
Posljednje prvenstveno kolo sezone 1956/57. donijelo je mnogo uzbuđenja. I dok je na vrhu sve već bilo poznato i znalo se ko osvaja prvih pet pozicija na tabeli, na dnu se vodila žestoka borba za opstanak. Čak pet klubova je dočekalo posljednju prvenstvenu dionicu u strahu da može ostati bez prvoligaškog statusa. Budućnost, Lokomotiva i Vardar bili su iznad crte sa 22 boda, dok su u zoni ispadanja bili Radnički sa 21 bodom, te posljednje Sarajevo sa 20.
I dok su ostali timovi tražili remi ili pobjedu kojom bi osigurali opstanak, tim sa Koševa je bio jedini koji nije ovisio isključivo o sebi. Sarajevu je, pored pobjede nad Hajdukom, trebalo da se poklopi još najmanje dva rezultata na drugim utakmicama, poput poraza Vardara u Beogradu od Crvene zvezde, poraza ili remija Radničkog u Zagrebu kod Lokomotive ili što težih poraza Lokomotive od Radničkog i Budućnosti od Zagreba. Zbog složenosti situacije, a kako bi se izbjegla eventualna lažiranja, FSJ je naredio da sve četiri utakmice koje direktno odlučuju o opstanku (Sarajevo - Hajduk, Lokomotiva - Radnički, Zagreb - Budućnost i Crvena zvezda - Vardar), moraju početi u isto vrijeme, u 17:15.
Već od samog starta utakmice, domaći fudbaleri su krenuli ofanzivno prema golu gostiju, a takav pristup isplatio se u 5. minuti kada je Živkov lijepo prošao kroz odbranu gostiju, a potom odmjerenim udarcem sa petnaest metara matirao Vulića za 1:0. Slavlje oko 15.000 domaćih navijača nakon vodećeg gola, ubrzo je pomutila vijest sa razglasa da su gotovo u istoj minuti poveli i Vardar u Beogradu, te Radnički u Zagrebu. Uprkos nepovoljnim informacija sa drugih stadiona, fudbaleri Sarajeva su nastavili sa svojom igrom, a priliku da povećaju prednosti imali su u 14. minuti. Asim Ferhatović je bio u karakterističnom prodoru, ali je oboren u šesnaestercu, baš u trenutku kada se spremao šutirati, pa je sudija Barjaktarević pokazao na bijelu tačku. Loptu je na penal namjestio Ibrahim Biogradlić, koji je u ovoj utakmici igrao na poziciji centarfora, ali njegov snažan udarac završava visoko iznad Vulićevog gola.
Umjesto novog gola u mreži Hajduka, stigle su informacije da su Vardar i Radnički povećali svoje prednosti na 2:0, a opstanak u društvu najboljih u tom trenutku je izgledao kao nemoguća misija. Osjetilo se to i na fudbalerima Sarajeva, koji do kraja prvog poluvremena nisu uspjeli ozbiljnije ugroziti gol gostiju. Ipak, Zvezda je do odlaska na odmor uspjela smanjiti na 1:2 u duelu sa Vardarom, dok je Radnički u Zagrebu poveo sa 0:4.
Visoko vodstvo Radničkog otvorilo je sada kombinacije po kojima je Sarajevu, pored poraza Vardara u Beogradu, trebala pobjeda od 2 gola razlike nad Hajdukom, te još barem dva ili tri gola u mreži Lokomotive do kraja. Na krilima probuđene nade i fudbaleri Sarajeva su zaigrali znatno poletnije, pa je u 59. minuti Asim Ferhatović izašao kao pobjednik iz duela sa Grčićem, a potom snažnim udarcem pogodio mrežu Vulića za 2:0. Nekoliko minuta kasnije, objavljeno je da Radnički u Zagrebu vodi sa 6:0, kao i da je Zvezda pola sata prije kraja izjednačila na 2:2.
Kada je Sarajevo u 70. minuti preko Živkova povisilo na 3:0, a ubrzo potom oficijelni spiker objavio da Radnički vodi sa 8:0, situacija je bila kristalno jasna. Sarajevo je u tom trenutku, zahvaljujući boljem gol-količniku bilo ispred Lokomotive na tabeli, a sve što je bilo potrebno za opstanak jeste da Vardar doživi poraz od šampiona Jugoslavije, Crvene zvezde.
Posljednjih desetak minuta, gotovo da niko od prisutnih na stadionu nije ni obraćao pažnju na dešavanja na terenu. Pažnja svih prisutnih bila je usmjerena na zvučnik koševskog razglasa, očekujući da će iz te metalne kutije odjeknuti informacija da je Zvezda postigla i treći gol. Ćini se da su i igrači Sarajeva više pažnje obraćali na razglas, nego na teren, pa su uspavanost domaće odbrane kaznili gosti i pet minuta prije kraja golom Žanetića uspjeli ublažiti poraz.
Kada je glavni sudija odsvirao kraj utakmice, svi su ostali na svojim mjestima, čekajući potvrdu ostalih rezultata. Budućnost je u Zagrebu remizirala 0:0, Radnički je savladao Lokomotivu sa 8:0 i tako je preskočio na tabeli i gurnuo na samo dno tabele, ali najviše se čekala informacija iz Beograda. Nažalost, šampion nije uspio savladati Vardar na svom terenu. Meč je završen rezultatom iz 62. minute, 2:2, što je značilo da je skopski tim stigao do zlata vrijednog boda.
Na stadionu je zavladao muk, a fudbaleri i navijači su pognute glave i u suzama napustili teren i tribine koševskog stadiona. Sarajevo je nakon osam godina napustilo društvo najboljih, a kako će se kasnije ispostaviti, bilo je to posljednji put da je tim sa Koševa ispao iz Prve lige.