1966/67 | Srednjoevropski kup | 1. kolo
23.11.1966. | 15:30
Koševo | Posjeta: 7.000

3:1

Žrijeb parova za prvo kolo Srednjoevropskog kupa nije bio naklonjen Sarajevu, obzirom da je za protivnika dobilo snažni tim Cagliarija, koji je u tom trenutku bio trećeplasirani tim italijanskog prvenstva. Prvi susret odigran na stadionu Amsicora u Kaljariju, završen je trijumfom domaćeg tima od 2:1, što je davalo šansu Sarajevu da u revanšu može izboriti plasman dalje.

Cagliari je na Koševo stigao sa očitom namjerom da sačuva prednost iz prvog meča, ali defanzivan pristup igri nije im se mnogo isplatio. Bordo tim je već u 24. minuti stigao u vodstvo. Boško Antić je uputio loptu pred gol Reginata, gdje se najbolje snalazi Vahidin Musemić koji pogađa za 1:0.

To je ujedno bio i konačan rezultat prvog poluvremena, a samo što je počelo drugo poluvrijeme Sarajevo je ostalo sa igračem manje. Sead Jesenković je u 46. minuti isključen zbog udaranja Boninsegnija, a brojčanu nadmoć koriste gosti i preko Greattija u 68. minuti stižu do izjednačenja. Primljeni gol je razbudio igrače Sarajeva koji su u posljednjih 20 minura ubacili u brzinu više i stigli do pobjede. Već u 70. minuti Sarajevo vraća prednost. Mirsad Fazlagić je odlično prošao po desnoj strani i preciznim centaršutem pronašao Fahrudina Prljaču koji pogađa za 2:1.

Najljepši detalj meča dogodio se u 82. minuti. Akcija Sarajeva je dugo trajala, a u jednom trenutku se ispred napadačke četvorke bordo tima našao bedem od sedam Italijana. Činilo se da su fudbaleri Sarajeva u bezizlaznoj situaciji, a onda se Boško Prodanović odlučio na udarac sa distance i matirao gostujućeg golmana za potvrdu trijumfa i plasmana u četvrtfinale Srednjoevropskog kupa.