1966/67 | Kup Maršala Tita u BiH | Osmina finala
Sarajevo

Sarajevo

9:1

Izvještaj

Početkom septembra Koševo je ugostilo najbolje atletičare Balkana, te je zbog toga izvršena rekonstrukcija stadiona, koja je uključivala i izgradnju reflektora i električnog semafora. Plan je bio da prva fudbalska utakmica pod reflektorima bude susret Sarajeva i Olimpije, koji se igrao 25. septembra. Međutim, FSJ je od Sarajeva tražio da prije toga odigra barem jedan kup ili prijateljski meč, kako bi testirali ispravnost reflektora

Idealna prilika za to bio je duel osmine finala kvalifikacija za Kup Maršala Tita. Voljom žrijeba, FK Sarajevo je za protivnika dobio ekipu paljanske Romanije, a ovaj meč se trebao igrati na Palama. Iz rukovodstva bordo kluba uputili su zahtjev Romaniji za zamjenu domaćinstva, na što su Paljani pristali, pa je tako današnji dan, 21. septembar 1966. godine ušao u historiju sarajevskog fudbala. Meč je počeo u 17 sati, tako da je cijelo drugo poluvrijeme odigrano pod električnim osvjetljenjem.

Što se same utakmice tiče, Sarajevo je apsolutno opravdalo ulogu favorita. Već u 19. minuti Vahidin Musemić je doveo Sarajevo u vodstvo, da bi deset minuta prije odlaska na odmor Fahrudin Prljača povisio na 2:0. Isti igrač je na samom startu drugog poluvremena pogodio za 3:0, a već u 48. minuti Asim Ferhatović Hase pogađa za 4:0. Uslijedio je period nešto mirnije igre, a onda je Sarajevo za samo 12 minuta natrpalo mrežu gostiju do vrha. Najprije je Boško Antić u 70. i 71. minuti povisio na 6:0, a potom i njegov imenjak Prodanović koji pogađa u 75. i 82. minuti. Utješni gol za Romaniju postigao je Spahić u 88. minuti, a samo minut kasnije konačnih 9:1 postavio je Boško Prodanović, svojim trećim golom.

Osim toga što je ovo bila prva utakmica pod reflektorima, ostaće upamćena i kao utakmica na kojoj je legendarni napadač Sarajeva, Asim Ferhatović postigao svoj posljednji gol u bordo dresu. Za Haseta je to bio jubilarni stoti pogodak u zvaničnim utakmicama za Sarajevo, a vjerovatno nije ni slutio da će ujedno biti i posljednji, jer je samo tri sedmice kasnije na Kantridi doživio povredu zbog koje je morao prekinuti karijeru.