20.10.1951.
Maksimir | Posjeta: 12.000
Zagreb

1:3

Kada je beogradski sudija Nikolić dao znak za početak utakmice, uslijedio je očekivani pritisak domaćeg tima. Fudbaleri u bijelim dresovima su željeli što prije doći do vodećeg gola, koji bi im olakšao put do šampionske titule. Ipak, odbrana Sarajeva je spremno dočekala sve napade domaćih, ne omogućivši im da ozbiljnije ugroze gol Stipe Pejaka. A onda je u 14. minuti igre uslijedio šok za domaće navijače. Brozović je presjekao jedan napad Dinama, poslao dugu loptu na suprotnu polovinu i pronašao Josipa Habića. Centarfor Sarajeva je primio loptu, a potom bez mnogo oklijevanja uposlio mladog Bukvića koji sa svega nekoliko metara pogađa mrežu Dinama za 0:1. Samo četiri minute kasnije, fudbaleri u plavim dresovima stižu i do drugog pogotka. Habić se vještim driblingom oslobodio svog čuvara Horvata, a potom odigrao dupli pas sa Mantulom, te snažnim udarcem iz blizine po drugi put natjerao domaćeg golmana da vadi loptu iz mreže.

Igrači Dinama su bili u potpunoj nevjerici, a par minuta kasnije uslijedio je kraći prekid utakmice. Golman Sarajeva, Pejak, dobio je jedan udarac u glavu, zbog čega je kratko ostao bez svijesti. Oko dvije minute je trajao prekid igre, nakon čega je Pejak odlučio da ostane na golu, a čini se da je upravo ta kratka pauza godila igračima Dinama da saberu svoje redove i vrate se u utakmicu. Domaći su do odlaska na odmor zaigrali znatno bolje, te u 39. minuti zasluženo stižu do gola. Najbolji igrač Dinama, Franjo Wölfl, koristi jedan nesporazum Suada Švrake i Pejaka, utrčava između njih dvojice i pogađa za 1:2.

Drugo poluvrijeme počelo je totalnom ofanzivom Dinama. Prvu priliku imao je Dvornić u 49. minuti, a potom su prijetili i Wölfl u 51. minuti, te Senčar tri minute kasnije, ali je Pejak sva tri puta bio na visini zadatka. I kada se činilo da je samo pitanje vremena kada će Dinamo stići do izjednačujućeg gola, fudbaleri Sarajeva su još jednom šokirali domaću publiku. Debitant Bukvić se našao na desnoj strani kaznenog prostora Dinama i sjajnim udarcem pogodio same rašlje Stinčićevog gola za 1:3.

Dinamo je do kraja na sve načine pokušavao da se vrati u utakmicu, ali im ništa nije polazilo za rukom. Pejak je branio sve njihove pokušaje. Kada bi i uspjeli savladati Pejaka, onda bi se na putu do gola ispriječila stativa, kao kod šuta Cimermančića u 72. minuti, odnosno lijevi bek Sarajeva, Safet Alajbegović, koji u 80. minuti izbija loptu sa gol linije. S druge strane, Sarajevo je uglavnom prijetilo iz kontra napada. Najbolji pojedinac utakmice, Lav Mantula, diktirao je tempo igre, dijelio lopte brzonogim Habiću i Bukviću, koji su u par navrata uspjeli pobjeći svojim čuvarima, ali ne i po četvrti put zatresti mrežu Dinama.