Volksparkstadion | Posjeta: 18.000
Hamburg

HSV

4:2

Uprkos lošem startu u prvenstvu, misli svih fudbalera i navijača bordo kluba bile su usmjerene ka dvoboju sa slavnim HSV-om. Bio je to debitantski nastup Sarajeva u Kupu UEFA, a za većinu fudbalera i prvi zvanični međunarodni susret, a osim hrabre partije Muzurovićevih izabranika, meč je obilježilo katastrofalno suđenje velškog sudije Clive Thomasa.

Sarajevo je mnogo bolje otvorilo susret, te u osmoj minuti susreta šokiralo domaću publiku. Safet Sušić je iskoristio grešku odbrane, presjekao je jednu loptu i izašao sam pred gol Steina, te prizemnim udarcem pogodio za 0:1. HSV je izgledao nemoćno, a onda je na scenu stupio sudija Thomas. Velški arbitar je u 32. minuti dosudio nepostojeći jedanaesterac kojeg u gol za 1:1 pretvara Kaltz, a samo minutu kasnije iz igre je isključio beka Sarajeva, Ferida Radeljaša. Sa igračem više, HSV do kraja prvog poluvremena preuzima inicijativu, te golovima Hrubescha u 42. i 44. minuti dolazi do vodstva od 3:1.

Pauza između dva poluvremena je godila fudbalerima Sarajeva koji su u nastavku zaigrali mnogo bolje, a kao nagrada stigao je novi pogodak u 73. minuti. Nijaz Ferhatović je kratko izveo slobodan udarac, a Safet Sušić preciznim udarcem pogađa mrežu domaćih za 3:2. Sarajevo je u tom trenutku imalo sjajan rezultat i vjerovatno bi tako i ostalo, da na scenu ponovo nije stupio velški sudija Thomas. On je najprije u 81. minuti pokazao crveni karton Faruku Hadžibegiću, a potom u samo četiri minute i dva žuta kartona Nihadu Milaku. U omjeru 8 naprema 11, bordo tim je u posljednjih pet minuta bio osuđen na grčevitu odbranu svog gola, a uprkos činjenici da su imali tri igrača više, domaći fudbaleri su uspjeli postići samo jedan pogodak i to preko Hartwiga u 89. minuti.

Sarajevo je tako poraženo rezultatom 2:4, ali dobra igra davala je nadu da se u revanšu može anulirati prednos njemačkog tima i ostvariti veliki podvig.