14.12.1986.
Koševo | Posjeta: 8.000

2:1

Obzirom na stanje na tabeli, ekipa Denijala Pirića, u meču sa "đetićima" nije imala pravo na kiks, te su dva boda iz ovog meča bila od krucijalne važnosti. Shvatila je to i sarajevska publika, pa stoga i ne čudi što se uprkos maglovitom i izuzetno hladnom vremenu, na tribinama stadiona Koševo okupilo preko 8.000 gledalaca.

Fudbaleri bordo tima su u meč ušli sa strahom od eventualnog neuspjeha, ali i sa očitom željom da napadačkom igrom što prije dođu do pogotka. Gosti iz Titograda, opredijelili su na oprobani recept, zatvorenu igru, uz prijetnju iz kontranapada, a upravo to im je donijelo i prvu priliku u 11. minuti. Dejan Savićević je pobjegao svojim čuvarima po lijevom krilu, uputio se prema golu Sarajeva, ali ga je Enver Lugušić pravovremenim istrčavanjem uspio zaustaviti. Pet minuta kasnije, prijeti i Sarajevo, preko Senada Merdanovića, kojeg je nakon prodora, Brnović rukama zaustavio u šesnaestercu. Domaći igrači su tražili jedanaesterac, ali je sudija Stipe Glavina samo odmahnuo rukom. U 24. minuti, nova prilika za bordo tim. Nakon centaršuta Harisa Jaganjca, volej udarcem šutira centarfor Zijad Švrakić, ali bez uspjeha. Posljednje uzbuđenje u prvom dijelu igre viđeno je u 29. minuti, kada Dragan Jakovljević nakon solo prodora, dolazi u poziciju za šut, ali ostaje bez snage za završnicu.

Nastavak utakmice je tekao prilično mirno sve do 63. minute, kada je Srđan Bajić pokušao iskoristiti jednu lošu reakciju golmana Đukanovića, ali se ne snalazi najbolje. Ono što nije uspio tada, jeste četiri minute kasnije. Nakon pasa Slaviše Vukičevića, Bajić se dugim korakom uputio prema šesnaestercu gostiju, nakon čega je snažno šutirao. Lopta je na putu do gola zakačila gostujućeg beka Pešterca, promijenivši smjer, malo, ali dovoljno da prevari Đukanovića za erupciju oduševljenja na tribinama.

Vodeći gol je donio prije potrebni mir Pirićevim izabranicima, koji su zaigrali mnogo opuštenije. Deset minuta prije kraja uslijedilo je novo slavlje. Glavni akter gola koji je donio potvrdu trijumfa, bio je Dragan Jakovljević. On je krenuo u prodor prema golu Budućnosti. Dugo je vukao loptu, a kada se našao sam pred golmanom Đukanovićem, pokušao ga je zaobići, spretno gurnuvši loptu pored njega. Gostujući čuvar mreže, koji je već bio u padu, nije se uspio zaustaviti, te je oborio Jakovljevića, pa sudija Glavina opravdano dosuđuje najstrožiju kaznu u korist Sarajeva. Upravo je Jakovljević namjestio loptu na bijelu tačku, te preciznim udarcem matirao Đukanovića za 2:0.

Sve što su gosti iz Titograda uspjeli uraditi do kraja meča, bio je utješni pogodak u posljednjoj minuti. Bio je to ujedno i najljepši trenutak na utakmici. Glavina je dosudio slobodan udarac za goste, na nekih dvadesetak metara od gola Sarajeva. I dok se Vujović namještao da izvede "slobodnjak", udarac je ipak izveo iskusni Vlahović koji je preciznim udarcem pogodio nebranjeni dio Lugušićevog gola za konačan rezultat ovog meča.