1997/98 | Prva liga BiH | 10. kolo
18.10.1997.
Koševo | Posjeta: 8.000

2:1

Deseto kolo Prve lige BiH, donijelo je derbi susret između trećeplasiranog Sarajeva i lidera na tabeli, visočke Bosne. Oba tima su meč dočekala u izvrsnom raspoloženju. Sarajevo je iza sebe imalo tri vezana trijumfa u prvenstvu, s kojima se uključilo u borbu za sami vrh tabele, dok se Bosna u prethodnom kolu vratila na prvo mjesto, sa bodom prednosti u odnosu na drugoplasirani Čelik, odnosno sa dva boda više od bordo tima.

Upravo su ova tri tima, Sarajevo, Bosna i Čelik, tokom cijele polusezone vodila tijesnu bitku za laskavi naslov jesenjeg prvaka. Sarajevo je bilo u sjajnoj formi, a Bosna je na naš najveći stadion stigla predvođena Almedinom Hotom, Memnunom Suljagićem, Nudžeinom Gecom i Elvirom Rahimićem. Sve je to bilo garant dobre fudbalske predstave. Stoga i ne čudi što se na tribinama stadiona Koševo skupilo preko 8.000 gledalaca, koji su tog sunčanog popodneva zaista mogli uživati.

Sarajevo je bolje otvorilo susret i od prve minute se nametnulo kao bolji protivnik, a taj početni pritisak urodio je plodom već u 13. minuti. Najbolji pojedinac meča, Alen Avdić, odlično je prošao po desnoj strani, oslobodio se svog čuvara, a potom uposlio svog kolegu u napadu, Emira Granova, koji neometan plasira loptu u donji desni ugao gola Kenana Bećirovića za veliko slavlje na tribinama. Samo par minuta kasnije, Sarajevo je imalo novu priliku, a ponovo je u glavnoj ulozi bio Granov. Dženan Uščuplić je izveo slobodan udarac i prebacio loptu na drugu stativu, gdje je najviši u skoku Ahmed Hadžispahić, koji glavom spušta loptu do Granova, ali njegov udarac ovog puta uspijeva zaustaviti Bećirović.

Nakon uvodnih dvadesetak minuta, Bosna je zaigrala nešto bolje, ali upravo u tom periodu igre, Sarajevo stiže i do drugog pogotka. Igrao se 25. minut, kada je Uščuplić sa sredine igrališta poslao sjajnu dubinsku loptu prema Avdiću. Vodeći strijelac šampionata je vješto pobjegao odbrani Bosne, izašao sam pred Bečirovića i pogodio za 2:0. Bio je to ukupno sedmi gol za Avdića, u prvih deset kola.

Tu ipak nije bio kraj uzbuđenjima u prvom poluvremenu, jer je jedanaest minuta kasnije i Bosna uspjela stići do gola. Akcija gostiju je krenula od Almedina Hote, koji je nakon driblinga pobjegao svom čuvaru i uposlio Samira Abdurahmanovića, a ovaj bez mnogo oklijevanja proslijedio loptu do Samira Mekića. Bivši fudbaler bordo tima je bio priseban i pogodio za konačan rezultat prvog poluvremena, a kako će se kasnije ispostaviti i utakmice.

Za razliku od prvog poluvremena, koje je u potpunosti pripalo ekipi Sarajeva, u nastavku su gosti bili dosta bolji protivnik. Fudbaleri domaćeg tima, kao da su mislima već bili u meču narednog kola, kada je Sarajevo gostovalo na Grbavici, dok su igrači Bosne na sve načine pokušavali doći do izjednačenja. Prvu sjajnu priliku u drugom dijelu igre imao je Mekić u 57. minuti, kada je snažno šutirao, ali je kapiten Sarajeva, Mirsad Dedić, vrhovima prstiju uspio skrenuti loptu, taman toliko da ona pogodi lijevu stativu njegovog gola. Sarajevo je s druge strane svoje prilike za treći gol imalo preko . Ševala Zahirovića i Hadžispahića, ali je rezultat ostao nepromijenjen. U samom finišu utakmice, okvir gola je još jednom spasio domaći tim, ovog puta nakon udarca Vranića, lopta pogađa u sastav prečke i stative Dedićevog gola.

Sarajevo je tako zasluženo stiglo do četvrte uzastopne pobjede u prvenstvu, te se nakon deset odigranih kola našlo na drugom mjestu na tabeli, sa jednim bodom zaostatka za vodećim Čelikom, te istom tolikom prednošću u odnosu na trećeplasiranu Bosnu.