1954/55 | Prva savezna liga | 25. kolo
12.06.1955.
Koševo | Posjeta: 14.000

3:1

Fudbalere Sarajeva i Hajduka na Koševu je dočekalo izuzetno hladno vrijeme, pomalo neobično za ovo doba godine. Kiša koja je rominjala tokom cijelog dana u glavnom gradu Bosne i Hercegovine ipak nije značajno utjecala na posjetu, pa se na tribinama koševskog stadiona okupilo blizu 15.000 gledalaca, među kojima je bila i veća skupina gostujućih navijača, koji su u Sarajevo doputovali nadajući se da će njihov tim baš tog dana potvrditi osvajanje pete šampionske titule.

Hajduk je u Sarajevo doputovao bez dvojice ponajboljih igrača, Beare i Matošića, ali su se svejedno nadali da im to neće predstavljati problem na putu do osvajanja titule prvaka. Ipak, gosti teško da su mogli očekivati da će nasuprot sebe imati tako razigranog protivnika, kao što je ekipa Sarajeva, koja je praktično već u prvih pola sata utakmice riješila sve dileme oko pobjednika, natjeravši tako fudbalere i klupu Hajduka da do kraja utakmice više osluškuju šta će se dogoditi u Zagrebu, gdje su se u direktnom duelu sastala njihova jedina dva preostala rivala u borbi za prvo mjesto, Dinamo i BSK.

Sarajevo je već u sedmoj minuti utakmice stiglo do vodstva, a najzaslužniji za vodeći pogodak bio je kapiten Franjo Lovrić. Stari majstor se u sjajnom solo prodoru, na fantastičan način oslobodio braće Grčić, a potom i Kokeze, uposlivši na suprotnoj strani usamljenog Dobrivoja Živkova. Krilni napadač Sarajeva se našao sam ispred Vulića, koji uspijeva zaustaviti njegov snažan udarac, ali samo nakratko, obzirom da se lopta ponovo odbila do Živkova, kojem je ovaj put preostao lakši dio posla, da je ubaci u praznu mrežu za 1:0.

Uprkos ranom vodstvu, fudbaleri u crvenim dresovima su nastavili sa napadima prema golu Splićana, a u 25. minuti prednost Sarajeva je udvostručena. Slobodan udarac sa nekih 25 metara izveo je Ibrahim Biogradlić, koji je snažno šutirao na gol Hajduka. Vulić je još jednom slabo intervenisao, a odbijenu loptu ovog puta u gol posprema Osman Jusufbegović. Samo par trenutaka kasnije, sa razglasa je potvrđeno da BSK vodi u Zagrebu rezultatom 0:2, što je značilo da su u tom trenutku Hajduk i BSK bili bodovno poravnati.

Vijest da BSK ima dva gola prednosti u odnosu na Dinamo, ne samo da nije ohrabrila goste da krenu odlučnije prema Pejakovom golu, nego je čini se stvorila dodatni pritisak na njih, što koriste razigrani igrači Sarajeva, te u 33. minuti stižu i do trećeg pogotka. Nerćes Novo je uposlio Živkova, koji se odlično probio po desnoj strani, a potom snažnim udarcem pogodio suprotni ugao Vulićevog gola za ubjedljivih 3:0. Sve što su gosti uspjeli uraditi u prvom poluvremenu bio je utješni pogodak Vidoševića, koji se pet minuta prije odlaska na odmor našao sam pred Pejakovim golom i pogodio za 3:1.

Nastavak utakmice nije ponudio previše uzbuđenja. Igrači u bijelim dresovima su uzaludno pokušavali probiti čvrst bedem pred golom Sarajeva, dok su se domaći fudbaleri, očito zadovoljni vodstvom, opredijelili na sigurnu igru, bez previše rizika. Jedina prilika vrijedna pomena dogodila se u 63. minuti, kada se Vidošević odlično probio po lijevoj strani, ali je potom iz povoljne pozicije šutirao visoko preko gola.