14.09.1982.
Vasil Levski | Posjeta: 10.000
Sofija

2:2

Sarajevo je u Sofiju otputovalo sa jasnim ciljem, da pokuša doći do pobjede ili barem neriješenog rezultata kako bi sebi olakšalo posao u revanšu na Koševu, koji je bio na rasporedu 15 dana kasnije. Predvođeni dvojicom reprezentativaca i najboljih igrača, Safetom Sušićem i Predragom Pašićem, izabranici trenera Srboljuba Markuševića su na put u glavni grad Bugarske ispraćeni kao favoriti.

Ipak, Sarajevo je dosta slabo otvorilo utakmicu. Bugarski fudbaleri su pomalo neočekivano preuzeli konce igre u svoje ruke, te su diktirali tempo u uvodnim minutama meča. Prvu priliku domaći sastav imao je već u 3, minuti kada je nakon centaršuta Ilije Alieva, golman Slobodan Janjuš uspio pravovremenim istrčavanjem da otkloni opasnost od svog gola. Već u narednoj minuti pokušao je i Pavlin Dimitrov, koji šutira nakon solo prodora, ali lopta odlazi pored gola. Imali su Bugari ubrzo još jednu dobru priliku, ali je Janjuš i ovog puta bio siguran.

Tek u 17. minuti prvi put je zaprijetilo i Sarajevo, kada je Pašić ostao sam na desetak metara od gola sa desne strane, ali nije uspio savladati golmana Gugalova. Kazna za propuštenu priliku stigla je samo dvadesetak sekundi kasnije kada Slavia uspijeva da kruniše svoju inicijativu. Akciju je započeo Dimitrov, nastavio Ivan Iliev, koji se oslobodio svog čuvara Nijaza Ferhatovića, a potom uposlio usamljenog Mladena Radkova. Odbrambeni fudbaleri Sarajeva su nakratko zastali, tražeći od pomoćnog sudije da signalizira ofsajd poziciju centarfora domaćih, kojem je u susret pošao jedino Janjuš. Međutim, zastavica švajcarskog sudije je ostala spuštena, a Radkov je iskoristio izostanak reakcije odbrane Sarajeva, te bez većih problema zaobišao istrčalog Janjuša i poslao loptu u praznu mrežu za 1:0.

Primljeni gol je razbudio fudbalere Sarajeva, koji od tog trenutka preuzimaju terensku inicijativu, te samo pet minuta kasnije zasluženo stižu do izjednačenja. Bila je to lijepa akcija u kojoj su učestvovali gotovo svi igrači bordo tima, a završili su je Edim Hadžialagić preciznim centaršutem sa desne strane, te Pašić koji je utrčao između dvojice odbrambenih igrača Slavije i snažnim udarcem glavom matirao Gugalova za 1:1.

Novu priliku Sarajevo je imalo u 29. minuti. Mirza Kapetanović je lijepo prošao po lijevoj strani i centrirao u šesnaesterac domaćih, ali su napadači Sarajeva zakasnili na njegov centaršut. Odluka trenera Slavije, Darka Roeva, da posebno markira najboljeg igrača Sarajeva, Sušića, ispostavila se kao pogrešan potez. Sušića su gotovo cijelu utakmicu pratila dvojica domaćih fudbalera, ali je kapiten bordo tima s lakoćom izlazio na kraj sa svojim čuvarima, a potom razigravao svoje saigrače koji su ostajali slabo pokriveni. Upravo iz jedne takve akcije, Sarajevo je zaprijetilo u 32. minuti, kada se Sušić efektnim driblinzima oslobodio dvojice bugarskih fudbalera, a potom centrirao za Mehmeda Janjoša čiji snažan udarac iz trka završava na stativi gola domaćih. Posljednju priliku prije odlaska na odmor imao je upravo Sušić u 42. minuti, ali njegov udarac u posljednji čas blokira centarhalf Slavije.

Pauza između dva poluvremena je dobro došla igračima Slavije, koji su od 50. minute zaigrali znatno bolje. Najbolju priliku za novo vodstvo imao je Aliev u 54. minuti, kada nakon duplog pasa sa Dimitrovom pogađa prečku Janjuševog gola. Par minuta kasnije, Dimitrov je ostao sam pred Janjušem, ali je sjajni čuvar mreže Sarajeva uspio zaustaviti njegov udarac sa samo pet metara. Pritisak Slavije je trajao desetak minuta, nakon čega je Sarajevo ponovo bilo bolji protivnik. U 75. minuti, nakon centaršuta Sušića, Pašić je šutirao glavom, ali lopta odlazi za par centimetara od stative gola Slavije.

Sedam minuta prije kraja utakmice, Sarajevo napokon stiže do željenog vodstva. Duboko na polovini bordo tima dosuđen je slobodan udarac, kojeg brzo izvodi Ferhatović i prizemnim pasom upošljava usamljenog Pašića, na kojeg su zaboravili domaći fudbaleri. Krilni napadač Sarajeva je krenuo sam prema golu Slavije, dok su mu u isto vrijeme golman Gugalov i lijevi bek Haydarliev pokušavali suziti prostor. Pašić se u maniru velemajstora, samo jednim dodirom lopte uspio osloboditi obojice bugarskih fudbalera, a potom mu je preostao lakši dio posla da pošalje loptu u praznu mrežu za 1:2 i veliko slavlje oko 200 navijača bordo tima na stadionu Vasil Levski.

Međutim, tu nije bio kraj uzbuđenjima, jer su Bugari u posljednjim sekundama utakmice uspjeli preko Radkova stići do izjednačujućeg gola i ostaviti kakvu-takvu nadu da u revanšu na Koševu mogu ostvariti povoljan rezultat koji bi ih odveo u drugo kolo Kupa UEFA.