Sarajevo

Sarajevo

4:0

Izvještaj

Posljednje jesenje kolo, a nakon dva vezana trijumfa protiv beogradskih ligaša, ekipa Sarajeva je dočekala kao drugoplasirani tim prvenstva. Sarajevo je imalo 18 bodova, baš koliko i trećeplasirani Dinamo, a ispred je bio jedino Partizan, sa dva boda više. Iako je meč Sarajeva i Dinama okarakterisan kao direktan dvoboj za drugo mjesto, ekipa Abdulaha Gegića je imala priliku da na zimsku pauzu ode čak i kao lider na tabeli. Za laskavu titulu jesenjeg šampiona Jugoslavije, Sarajevu je, obzirom na znatno bolju gol-razliku, bila dovoljna čak i minimalna pobjeda nad Dinamom, uz uslov da Partizan doživi poraz na gostovanju u Nikšiću.

Hladan decembarski dan nije omeo navijače Sarajeva da ispune tribine stadiona Koševo, a oko 20.000 gledalaca moglo je uživati u još jednoj izvrsnoj predstavi Gegićevih izabranika i visokoj pobjedi, koja je po svemu viđenom na terenu, zapravo trebala biti i još veća. Dinamo je na Koševo stigao sa jasnom namjerom da izrazito defanzivnom igrom pokušaju ostati neporaženi. Sarajevo je s druge strane željelo nastaviti pobjednički niz, a to se vidjelo već u samoj postavci igre domaćeg tima.

Prvu priliku za Sarajevo, stvorio je Džemaludin Mušović već u petoj minuti igre. On je najprije sve sam uradio, izborivši se za poziciju za udarac, ali je njegov plasirani udarac sa osam metara dobro pročitao golman Dinama, Škorić, te spasio svoj gol. Jedinu priliku za postizanje gola, gosti su imali u 20. minuti, kada je Rorin udarac sa distance, golman Refik Muftić uspio zadržati. Od tog trenutka, pa sve do kraja utakmice, na terenu je postojao samo jedan tim - Sarajevo.

U domaćoj ekipi gotovo da nije bilo slabog mjesta, a pored razigranog napadačkog reda, dodatnu snagu davali su i bekovi Mirsad Fazlagić i Svetozar Vujović, te halfovi Fahrudin Prljača i Aleksandar Ristić, koji su više vremena provodili na protivničkoj, nego na vlastitoj polovini. Posebno je nezaustavljiv bio Fazlagić, koji je nerijetko kombinirao sa Ferhatovićem i Čerkićem po desnoj strani, a upravo iz jedne takve akcije stigao je i vodeći pogodak Sarajeva u 40. minuti. Fazlagić je centrirao sa desne strane, Škorić je krenuo na loptu, ali je samo malo uspio zakačiti, te ona dolazi do usamljenog Prljače, koji topovskim udarcem sa dvanaest metara pogađa praznu Dinamovu mrežu za 1:0.

Na odmor se otišlo sa minimalnom prednošću Sarajeva, a ako je tokom pauze i bilo dilema oko konačnog ishoda ove utakmice, one su u potpunosti nestale nakon samo sedam minuta igre u nastavku. Već u 47. minuti, uslijedila je nova akcija Prljače i Fazlagića, nakon koje je ovaj drugi uputio sjajnu dubinsku loptu u šesnaesterac gostiju. Fazlagićev pas je odlično ispratio Asim Ferhatović, koji se iskrao iza leđa odbrane Dinama, a potom u padu snažno šutirao pored istrčalog Škorića za 2:0.

Slavlje nakon ovog gola se nije ni stišalo, a već je uslijedilo i novo. Stjepan Blažević je bio u prodoru, na njega su u isto vrijeme startali Belin i Mesić, oborivši ga na zemlju, pa sudija Stanković opravdano dosuđuje jedanaesterac u korist bordo tima. Loptu je na bijelu tačku namjestio Ferhatović i svojim drugim, a za Sarajevo trećim, golom već tada riješio pitanje pobjednika.

Uprkos visokom vodstvu, napadi Sarajlija nisu jenjavali, a centralna figura na terenu, u narednih pola sata bio je mladi Mušović. Čak četiri puta je Mušović uspijevao prevariti po nekoliko svojih čuvara i izaći sam pred golmana Škorića, ali je ostalo nejasno zbog čega se niti jednom od ta četiri puta nije odlučio na udarac. Izgledao je kao da je svaki put iznova, Mušović pokušavao da se ušeta s loptom u gol, čak tri puta mu je pošlo za rukom da u svojim driblinzima zaobiđe i golmana Škorića, ali je svaki put završnica izostala.

A onda, sedam minuta prije kraja, uslijedila je najljepša akcija Sarajeva na meču. Sve je krenulo od Prljače, koji upošljava Blaževića, a on odmah potom Ferhatovića. Osmica bordo tima se najprije lijepo oslobodio svog čuvara Ramljaka, a potom poslužio Mušovića na lijevom krilu. Mušović se ovog puta iskupio za sve neuspješne driblinge, te se umjesto novog solo-prodora odlučio uposliti Prljaču koji je u punom trku natrčao na loptu, te silovitim udarcem sa desetak metara po drugi put matirao Škorića i tako zapečatio sudbinu zagrebačkih plavih.

Sarajevo je tako stiglo do ubjedljive i sasvim zaslužene pobjede kojom je jesenji dio prvenstva okončalo na drugom mjestu, sa jednim bodom zaostatka za Partizanom. Beogradski crno-bijeli u posljednjem kolu su osvojili jedan bod u Nikšiću, te su baš za taj jedan bod polusezonu završili kao prvoplasirani.