1971/72 | Prva savezna liga | 1. kolo
22.08.1971. | 18:30
Koševo | Posjeta: 8.000

3:0

U prvom kolu nove sezone, Sarajevo je na Koševu ugostilo povratnika u društvo najboljih, ekipu Vardara. Nakon što su godinu dana proveli izvan Prve savezne lige, Vardar se vratio u elitni rang domaćeg fudbala, pa su u znak dobrodošlice fudbaleri Sarajeva dočekali goste sa cvijećem, uručivši im po jedan karanfil. Pored igrača skopskog tima, cvijeće je dobio i trener Gegić, od strane kapitena Svetozara Vujovića, koji je tako uime igrača poželio dobrodošlicu novom-starom treneru Sarajeva.

Još prije utakmice, Gegić je najavio da će navijači u novoj sezoni imati priliku gledati napadački orijentisano Sarajevo, a da će zaista tako biti pokazale su i uvodne minute ove utakmice. Prilike pred golom gostiju redale su se jedna za drugom, a prvu je imao već u 10. minuti Milenko Bajić, koji je snažnim udarcem gađao gornji desni ugao gola, ali je Mutibarić bio siguran. Četiri minute kasnije pokušao je i Džemaludin Mušović, a u 16. minuti i Murat Šaran, ali je već tada bilo jasno da je golman gostiju tog dana bio i više nego raspoložen. Pritisak Sarajeva se nije smanjivao, u 20. minuti je Fuad Muzurović preciznim centaršutem pronašao Vahidina Musemića, ali skopska jedinica je još jednom bila sigurna. Deset minuta prije kraja prvog dijela, Musemić je ponovo bio u dobroj prilici, ali ga je u posljednji čas izblokirao Plačkov. S druge strane gosti su se grčevito branili, gotovo i ne pomišljajući da pređu centar, ali su u 41. minuti ipak uspjeli doći u priliku za gol, kada nakon greške Bajića lopta dolazi do Spasovskog, koji bez mnogo oklijevanja šutira, ali lopta odlazi visoko preko gola.

Ni u drugom poluvremenu situacija nije bila ništa drugačija, barem ne do vodećeg gola kojeg je Sarajevo postiglo u 57. minuti. Bordo tim je napadao, Vardar se branio, a Mutibarić činio čuda na golu. Prvu priliku u nastavku imao je Mušović, nakon što ga je proigrao Muzurović, ali je njegov udarac zaustavio, ko drugi, nego Mutibarić. A onda je u 57. minuti domaća publika napokon odahnula. Bio je to fantastičan solo prodor Džemaludina Mušovića, koji je nanizao čak trojicu gostujućih igrača, Plačkova, Raca i Mečkarova. ovaj posljednji ga je čak pokušao i faulirati, ali je napadač Sarajeva ostao na nogama. I kada se činilo da se Mušović našao u bezizlaznoj situaciji, jer je otišao dosta ukoso, gotovo iz mrtvog ugla topovskim udarcem napokon je uspio savladati Mutibarića za 1:0.

Tek nakon primljenog gola, gosti se bude i stvaraju prve prilike, preko Nikolovskog i Balevskog, ali je oba puta Refik Muftić bio na visini zadatka, pogotovo u 69. minuti, kada je Balevski izašao sam pred njega, ali je golman Sarajeva sjajno intervenisao. Već u narednoj minuti, Sarajevo kažnjava promašaje gostiju i stiže do drugog pogotka. Murat Šaran je odlično prošao po desnoj strani, a potom preciznim centaršutem direktno u glavu pogodio Vahidina Musemića koji u takvim situacijama nije griješio. Uslijedio je snažan i precizan udarac glavom bordo devetke i Mutibarić je bio nemoćan - 2:0. Potom su prilike imali Šaran i Antić ali su ostale neiskorištene, da bi sve dileme oko pobjednika, ako ih je uopšte i bilo, bile riješene u 79. minuti. Bila je to gotovo preslikana akcija kao kod drugog gola Sarajeva. Prodor Šarana po desnom krilu, centaršut i efeketna egzekucija Musemića glavom za konačnih 3:0.