1980/81 | Prva savezna liga | 16. kolo
30.11.1980. | 13:00
Koševo | Posjeta: 2.000

3:0

Izuzetno hladno vrijeme prouzrokovalo je i nešto slabiju posjetu, pa je na tribinama koševskog stadiona bilo prisutno tek oko 2.000 gledalaca, koji su mogli uživati u izuzetno kvalitetnoj fudbalskoj predstavi podmlađenog tima Sarajeva. Gosti u bijelim dresovima su bolje ušli u susret, te su već u prvih dvadesetak minuta uspjeli stvoriti dvije dobre prilike, ali je u oba navrata golman Sarajeva, Slobodan Janjuš bio na visini zadatka.

Dodatnu glavobolju treneru Muzuroviću donijela je 23. minuta, kada je zbog povrede igru morao napustiti Mirza Kapetanović, kojeg je na terenu zamijenio Nihad Milak. Od sredine prvog poluvremena, Sarajevo je zaigralo znatno bolje, a nakon nekoliko dobrih prilika, kao plod takve igre stigao je i vodeći pogodak u 39. minuti. Faruk Hadžibegić je odlično centrirao sa desne strane, a na nabačenu loptu krenuli su Zoran Lukić i Nijaz Merdanović na drugoj strani, s tim što je Lukić bio brži te je snažnim udarcem glavom zakucao loptu u gostujuću mrežu za 1:0.

Pet minuta kasnije, Sarajevo je uspjelo udvostručiti prednost, a strijelac vodećeg gola, Lukić, ovog puta je bio u ulozi asistenta. On je sjajno prebacio loptu do mladog Musemića, koji je preciznim udarcem savladao golmana Panjkreta za konačan rezultat prvog dijela igre.

Drugo poluvrijeme je donijelo nešto manje uzbuđenja. Sarajevo, zadovoljno visokim vodstvom, kontrolisalo je igru, a svi pokušaji gostiju da se vrate u meč, bili su neuspješni. Igra je bila prilično ravnopravna, ali se uglavnom odvijala između dva šesnaesterca, pa je drugih 45 minuta proteklo bez nekih većih prilika na obje strane.

Ipak, četiri minute prije kraja, Sarajevo je uspjelo stići i do trećeg gola. Nenad Vidaković je izveo aut, te uposlio Nijaza Merdanovića koji se sjajno snalazi i šalje pas prema Lukiću. Najbolji igrač utakmice je ispratio Merdanovićev pas, te je preciznim udarcem desnom nogom sa desetak metara natjerao golmana Panjkreta da po treći put vadi loptu iz svoje mreže.

Sarajevo se tako na najbolji način oprostilo od starog Koševa, ubjedljivom pobjedom kojom je kolo prije kraja prvog dijela prvenstva stiglo do šestog mjesta na tabeli, a bordo tim se u prvih devet mjeseci naredne godine, dok radovi na rekonstrukciji stadiona nisu privedeni kraju, preselio na susjednu Grbavicu.