1967/68 | Kup evropskih šampiona | 1. kolo
Nikozija

2:2

Sarajevo

Izvještaj

Dva mjeseca nakon osvajanja šampionske titule, za fudbalere Sarajeva stiglo je novo iskušenje, debitantski nastup u Kupu evropskih šampiona. Voljom žrijeba odlučeno je da prvi protivnik našeg tima bude šampion Kipra, Olympiakos iz Nikozije. Kiprani su bili nepoznanica za jugoslavensku fudbalsku javnost, ali se ipak očekivao plasman Sarajeva u narednu rundu.

Meč na Kipru nije najbolje počeo po naš tim. Nošeni velikom podrškom sa tribina, domaći već u 1. minuti preko Kettenisa dolaze u vodstvo od 1:0, da bi u posljednjim sekundama prvog dijela igre, mladi Anđelko Tešan, jednom nespretnom reakcijom pogodio vlastitu mrežu. Tako se na odmor otišlo sa velikom prednošću Olympiakosa, a zbunjenim fudbalerima Sarajeva je očito godila 15-minuta pauza.

U nastavku su izabranici Franje Lovrića zaigrali mnogo agresivnije, te na krilima razigranog Boška Antića stižu do izjednačenja. Antić je najprije u 50. minuti pogodio na asistenciju svog imenjaka Prodanovića, da bi samo 15 minuta kasnije sjajno ispratio centaršut kapitena Fazlagića i matirao domaćeg golmana za konačnih 2:2.