Pet najslađih majskih pobjeda

Bordo vremeplov vam donosi podsjećanje na pet najvažnijih majskih pobjeda Sarajeva u gradskim derbijima.

10.05.2022. 13:12

...

Danas je na rasporedu 146. sarajevski derbi.Od dosadašnja 23 derbija odigrana u mjesecu maju, Sarajevo je bilo nešto uspješnije. Bordo timu je pripalo ukupno 8 pobjeda, Željezničar je slavio dva puta manje, dok je preostalih devet utakmica završeno neriješenim rezultatom. Kada su u pitanju utakmice odigrane samo na stadionu Koševo, zanimljiv je podatak da Sarajevo još nikada nije doživjelo poraz u maju. U dosadašnjih 12 majskih derbija na Koševu, bordo tim je slavio sedam pobjeda, dok je preostalih pet mečeva završeno remijem.

U nastavku, Bordo vremeplov vam donosi kratak podsjetnik na pet najslađih pobjeda ostvarenih u ovom mjesecu. Uživajte.

31. maj 1997., Kup BiH
Sarajevo - Željezničar 2:0

Dva gradska rivala, prvi put u historiji u direktnom okršaju za trofej. Pred 25.000 navijača oba tima, Sarajevo je bilo uspješnije i golovima Senada Repuha i Amara Ferhatovića, slavilo rezultatom 2:0. Trofej namijenjen pobjedniku Kupa, tako je po prvi put stigao u glavni grad Bosne i Hercegovine.

Izvještaj, sastave i fotografije sa ove utakmice možete pogledati ovdje.

5. maj 1999., Kup BiH
Sarajevo - Željezničar 1:0

Prva utakmica polufinala Kupa BiH, odlična atmosfera na tribinama i minimalna pobjeda u režiji mladog Ervina Uščuplića, koji je prekrasnim lob udarcem matirao Adnana Gušu i donio Sarajevu prednost uoči revanša na Grbavici.

6. maj 2000., Premijer liga BiH
Sarajevo - Željezničar 4:1

Proljeće 2000. godine, Sarajevo i Željezničara u borbi za sami vrh tabele i plasman u play-off. Prekrasno bordo veče i četiri gola u Kružikovoj mreži. Strijelci za Sarajevo bili su Almedin Hota, Adnan Fočić, Alen Škoro i Alen Avdić.

29. maj 2002., Kup BiH
Sarajevo - Željezničar 2:1

Drugo uzastopno, a ukupno treće sarajevsko finale Kupa BiH. Susret sa hičkokovskim raspletom. Sarajevo je povelo golom Muhidina Zukića, Željezničar izjednačio u prvoj minutI sudijske nadoknade, da bi u četvrtoj Adnan Osmanhodžić pogodio za trijumf bordo tima.

20. maj 2017., Premijer liga BiH

Bio je to susret u kojem je Željezničaru bio potreban samo jedan bod za osvajanje šampionske titule, ali su plavi ostali kratkih rukava. Siguran sa bijele tačke u 20. minuti bio je Amer Bekić, koji je tako raspršio snove gostiju o trofeju.